Kuidas valida keskküttekatelt?

Elame maailmas, kus energial ja energiallikatel on väga suur roll. Väga palju räägitakse erinevatest kütustest, nende hinnast ning ressursside võimalikust lõppemisest. Lisaks odavatele küttekuludele on oluline loomulikult ka keskkonnasässtlikkus ning energia taastumine.

Küttesüsteemid ja katlad

Gaasikatel

Gaasiküte on üks kõige tänapäevasemaid, ohutumaid ja ökoloogilisemaid soojusenergia tootmise viise korterite, eramajade, ärihoonete ja teiste hoonete. Tänapäevased gaasiküttekatlad on ökonoomsed: nende efektiivsus küündib 90%. On olemas kaht tüüpi gaasiküttekatlaid: traditsioonilised ehk konventsionaalsed katlad ja tänapäevasemad kondensatsioonikatlad. Reeglina on gaasikatlad moodsa disainiga ja töötavad väga vaikselt. Gaasikatlad on oluliselt kompaktsemate mõõtudega, kui tahkeküttekatlad ning mahuvad seetõttu ka väiksemasse elamisse. Väiksemasse gaasikatlasse on valdavalt kõik vajalik automaatika sisse ehitatud. Ühetemperatuurilise soojuskandjaga nagu näiteks radiaatorküte, ei ole vaja eraldi sõlmesid välja ehitada. Vajalikud ruumi või välitermostaadid saab ühendada katla automaatikaga.

Puuküttekatel

Puuküte on läbi aegade olnud üheks levinuimaks kütteviisiks. Puudega kütmiseks võib valida näiteks ahju, kamina või taheküttekatla. Halupuudega köetavad katlad jagunevad põhiliselt kahte tüüpi, lihtpõlemisega malm- või teraskatlad ja atmos-tüüpi puugaasi katlad. Kui kasutatakse tavalist katelt, siis selle miinuseks võib välja tuua selle, et suitsugaas juhitakse nendes kateldes otse korstnasse ning seetõttu läheb suhteliselt palju soojust kaotsi. Puugaasikatlas seevastu  toimub puude põlemisenergia muundamine gaasiks. Seda tüüpi katlas põletatakse ära nii tahkekütteks olev puit kui ka põlemisjäägina tekkiv puugaas, mis teeb puugaasikatlast oluliselt tõhusama kütteallika, kui tavalisest halupuukatlast.

Pelletkatel

Pelletkatla küttematerjaliks on puidugraanulid ehk pelletid. Sellise katlasüsteemi kasuks võiks otsustada inimene, kes hindab keskkonnasäästlikkust, kuid armastab siiski ka mugavust. Eeliseks halupuudega köetavate katelde ees on see, et pelletgraanuleid tuleb lisada katlasüsteemile vaid kord nädalas ning ülejäänud ajal teeb sinu eest töö ära automaatika. Pelletkatla sisseehitamine võib minna küll tavalise halupuukatla paigaldamisest kulukamaks, sest lisaks küttekehale ja kütteregulaatoreid ning mahuteid. Tänapäevased pelletkatlad on aga üsna kompaktsed ning lihtsad paigaldada, seega on seda tüüpi kateldest saanud üsnagi populaarne valik koduehitajate seas.

Biomassi katlad

Biomassi katlad on samuti kaasaegsed küttesüsteemid, mis koosnevad reeglina katlast, kütuse etteandmise süsteemist, põletist n ing kütusemahutist. Ka biomaasi kasutamine küttematerjalina on keskkonnasäästlik ning loodussõbralik. Unikaalne  soojusvaheti konstruktsioon ja automaatne kütuse etteande süsteem  garanteerib katla autonoomse töö, kõrge kasuteguri ja madala CO sisalduse. Biomassi küttekatlad on võimelised põletama mitmeid  erinevaid biomassist kütuseid nagu näiteks saepuru, puiduhakke jääke, puidulaaste, viljaterasid, puidugraanuleid  ja veel mitmeid põlevaid biomaterjale nagu põhugraanulild või päevalillegraanulid. Biomasskatla tööpõhimõte on üldjoontes sarnanae tahkekütte pelletkalta tööpõhimõtetega. Katlale juurdeehitatud kütusepahuti ehk punker võimaldab ladustada ette suurema hulga küttematerjali ning see omakorda tagab selle, et mahutit tuleb täita keskmiselt iga kahe kuni kuue päeva tagant.

Ükskõik, millise katlasüsteemi kasuks otsustada, on oluline see, et arvestatakse asjaoluga, et kütteüsteemi ja selle pumba õimsus tuleb valida selliselt, et see kataks 70-80 % tegelikust maksimaalsest soojavajadusest. See tagab igale soojuspumbale või katlale maksimaalse eluea ning töökindlulse.

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga