Õhksoojuspump – hea küttelahendus.

Kui varem võis öelda, et õhksoojuspumbaga kütmine on kallis lõbu, siis tuleb endale teadvustada, et nende küttekehade tootearendus toimub pidevalt ning igal aastal tuleb turule aina efektiivsemaid ning säästlikumaid masinaid. Seega võiks õhskoojuspumba soetamist päris tõsiselt kaaluda.Väga paljud inimesed ei tea, et õigesti kasutatuna võib õhksoojupumbaga hoida kokku kuni poole elamu kütmisele kuluvast elektrienergiast. See on märgatav kokkuhoid võrreldes näiteks elektriküttega.

Õhksoojuspump võimaldab energiasäästu ainult juhul, kui sellega võimalikult palju köetakse.  Kõik saab alguse  soojuspumba siseseadme paigutamisest – see peab asuma kohas, kust soe õhk pääseb eluruumides takistamatult ringlema. Lisaks sellele peab sissepuhe olema sellise tugevusega, et õhk tõepoolest ringleb ja viib soojuse eluruumidesse laiali. Kolmandaks tuleb muude kütteallikate (radiaatorid, põrandaküte) termostaadid keerata piisavalt madalale temperatuurile.

Õhksoojuspump on võimalik saada oluliselt parem küttetulemus, kui maasoojuspumbaga siis,  kui välisõhk ei ole veel  miinuskraadides. Tugeva külma korral õhksoojuspumba kasutegur küll langeb, kuid kvaliteetseimad ja kallimad seadmed suudavad tagada hea tulemuse isegi -20 kraadise pakasega. Õhksoojuspumba soojustegur langeb koos temperatuuriga, kuid ka väga külma pakasega on õigesti seadistatud  soojuspump säästab kuni 50% küttele kuluvast elektrienergiast. Oluline on teada, et alates -30 kraadisest külmast on soojuspumba tarbitav energia ning sellest saadav soojusenergia üks-ühele ning seega ei ole nii külma välistemperatuuriga enam õhksoojuspumba kasutamine otstarbekas. Väga tähtis on ka teada, et seadme paigaldajalt tuleb nõuda  soojuspumba õiget seadistamist, et selle energiasäästlik kasutamine üldse võimalik oleks.  Krõbedate külmade puhul peab kompressor tegema tasa välisõhu ja väljapumbatava sooja õhu vahe ning see lisab seadmele koormust. Samuti muutub külmaaine ringlus aeglasemaks ning sellega  tarbimisvõimsus langeb.  Võimsast soojuspumbast on talvel tunduvalt rohkem kasu. Kuna võimsam seade töötab enamiku tööajast osakoormusel, on selle soojustegur üldjuhul väga hea – isegi parem kui täiskoormusel, kuna pump ei pea tasa tegema nii suurt temperatuuride vahet. Võimsa õhksoojuspumba ainus puudus võib olla see, et väga väikese küttevajaduse korral ei oska seade end piisavalt madalale võimsusele reguleerida, vaid hakkab välja lülituma, mis omakorda kulutab rohkem elektrienergiat ning vähendab säästlikkust.

Õhksoojuspump  peab ka suure pakasega normaalselt töötama ning energiat säästma. Üheks probleemist õhksoojuspumpade juures võib olla ka välise seadme jäätumine sooja õhu ja niiskuse külmumise tõttu madalate välistemperatuuride korral. Mida siis teha? Võib-olla tuleks sellisel juhul kaaluda siiski seadme väljavahetamist, sest uuematel ja kaasaegsetel seadmetel jäätumise probleemi reeglina ei esine.Õhksoojuspumpasdis maaletoovad firmad soovitavad jäätumise vältimiseks tõsta toa sisetemperatuur suurte külmade puhul 23-26 kraadini. Toatemperatuuri tõstmine selleks, et ennetada välisosa jäätumist, töötab vastu kogu õhksoojuspumba tehnoloogia eesmärgile – energiasäästu saavutamisele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga