Päikesepaneelide paigaldamine – mõistlik investeering igasse kodusse

Kindlasti olete kuulnud, et meie planeet on järk-järgult hävimise ohus ning seda just eelkõige  meie endi tegevuse tõttu. Õnneks suureneb tealikkus selle kohta iga päev, et mõttetu raiskamine on vaja lõpetada, viimastel aastatel oluliselt kasvanud. Inimesed püüavad leida aina rohkem võimalusi keskkonnasõbraliku, rohelise, taastuva ning alternatiivse energiaallika ja tehnoloogia väljatöötamiseks. Sellise käitumisega suudakisme me enda poolt tekitatud kahju ümber pöörata ning maailma energiapuuduse probleemi lahendada. Usutakse, et tehnoloogiline innovatsioon ja taastuvate energiaalikate, nagu päikese, tuule, ookeanide tõusude ja mõõnade  kasutuselevõtt suudab meie planeedi päästa. Kõikide taastuvate energiaallikate hulgas on päikeseenergia kõige olulisem.

Päikeseenergia tehnoloogia muudab päikesekiired elektriks, mida saab kasutada mitmete erinevate elektriliste seadmete käivitamiseks. Termaaltehnoloogia muudab aga päikeseenergia kohe energiaks, näiteks päikeseenergial töötavate pliitide puhul. Enne, kui otsustate sellise tehnoloogia valida, oleks mõistlik hinnata, milliseid energianõudeid on vaja rakendada. Tuleks läbi viia ka kasumlikkuse analüüs võttes arvesse esialgse investeeringu summasid, regulaarse hoolduse maksumust, paneelide hinda ning võrrelda seda võimaliku kasuteguritega nagu kokkuhoid elektriarvetelt, toetused ja maksusoodustused jne. Sotsiaalsed ning keskkonnafaktorid nagu näiteks reostuse vähendamine, globaalse soojenemise peatamine ning fossiilsete kütuste kasutamise vähendamine on seal juures veel lisaboonseks. Pikemaa perspektiivis kaalubad eelised kindlasti üles esialgsed suured investeeringud paneelide süsteemi paigaldamisele.

Päikesepaneele on võimalik paigaldada maja katusele neisse kohtadesse, mis ei jää puude ega teiste majade varju. See osa katus peaks ideaalis olems lõuna poole ning paneelid paigaldatakse aluste või vaiade abil üsna suurele pinnale üle katuse.

Päikesepaneele on võimalik kasutada erinevate seadmete töölepanemiseks nii kodus kui ka tööstushoonetes. Päikeseenergia abil saavad töötada näiteks elektripirnid, päikeseenergial töötavad küttesüsteemid, veepumbad, ventilaatorid, valgusfoorid, konditsioneerid jm. Tuleb aga siiski mainida, et päikesepaneelidest on kõige rohkem kasu eelkõige siis, kui  neid optimaalselt kasutad, mis tähendab, et need ei ole mõeldud kõrgepingeseadmete käivitamiseks, kui paneelide jõudlus on väiksem.

PV päikesepaneele on olemas kolme tüüpi kattega: moloklistalliin, multikristalliin ja pmorfsed. PV rakk on tehtud ühest või mitmest kihist pooljuhi omadustega materjalist, mis on enemasti näiteks küllaltki kallis, kuid asendamatu silikoon. Kui päikesepaiste paistab paneeli peale, siis liigub elektrivool mööda silikoonist kiipide kihte ning põhjustab elektrivoolu. Tavaliselt tehakse kahte tüüpi paneele – lameplaat ning konsentraator. PV päikesepaneel suudab mõnel määral toota energiat isegi pilvise ilmaga. PV osade tugevus ja intensiivsus on mõõdetavad. Arvestama peab, et õhuke kilekiht maksab vähem, kui silikoonkihid, sest need on trehtud õhukesest kihist fototundlikust materjalist ning selle tootmine kulutab vähem energiat. Neid kilesid on võimalik paigaldada katusele, akendele ning päikesevarjudele.

Kui te veel kahtlete selles, kas paigaldada päikesepaneele või mitte, siis aitab teid ehk teadmine, et päikesepaneelide poolt toodetud energiat on võimalik müüa ka elektijaamadele, mis võib tuua teile ka igakuise lisasissetuleku. Seega, võib päikesepaneelide paigaldamine tegelikult kasulikuks osutuda ka teie sissetulekutele ning investeering ära tasuda kiireminigi, kui arvasite.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga